Zašto Ramo Isak i kantonalni MUP-ovi ne podnose prijave Tužilaštvu BiH protiv negatora genocida?

Šta radi Ramo Isak dok Dodik negira genocid?

Kada građanin BiH može svojim riječima opisati događaj, znači to da institucije mogu na još bolji i efikasniji način iz razloga što imaju mnogo bržu prohodnost nego obični građanin, kaže sagovornik Faktora.

Negiranje genocida u Srebrenici, rijeđanje njegovih žrtava i veličanje ratnih zločina u našoj zemlji, iako je propisano Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine, gotovo se nikako ni ne procesuira. Zbog toga negatori sve otvorenije djeluju.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine na čelu sa glavnim tužiocem Milankom Kajganićem u više navrata isticalo je kako im poseban problem u radu predstavlja to što prijave nisu zaprimljene od nadležnih policijskih agencija.

Kako navode iz tužilaštva, policijske agencije imaju potrebna znanja da u radnjama prijavljenih prepoznaju elemente krivičnog djela i da za te radnje prikupe dokaze koji to lako potkrepljuju.

U vezi s tim, upitali smo bivšeg ministra unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Nermina Pećanca da li bi i kantonalni MUP-ovi te federalni mogli podnijeti ove vrste prijava.

''Zašto da ne bi? Kada može obični građanin podnijeti, pogotovo mogu onda institucije za zaštitu zakona. To nije nikakav problem. Međutim, očigledno je da se kod nas stvari previše rješavaju preko Facebook objava, a ne onako kako treba, putem institucija. Misli neko ako to objavi (osudi) na Facebooku da je završio posao.

Ko tvrdi drugačije, nek' nađe bilo koji član da on ne može podnijeti prijavu. Znači, prijava može biti i anonimna, ako se neko boji. Dakle, prijavu može svako podnijeti, a pogotovo institucije po službenoj dužnosti'' rekao nam je Pećenac.

On pojašnjava kako prijava treba sadržati ime i prezime, opis krivičnog djela, datum te tražiti da se otvori službena istraga.

''Građanin ne mora biti pravno pismen. Svaki građanin može svojim riječima opisati. Institucije koje imaju svoje službe mogu to uokviriti u prijavu koja je pravno potkovana. Prema tome, kada građanin može svojim riječima opisati događaj, znači to institucije mogu na još bolji i efikasniji način zato što imaju mnogo bržu prohodnost nego obični bh građanin'' dodaje on.

Upitan zbog čega prema njegovom mišljenju policijske agencije u FBiH to ne rade, Nermin Pećenac je rekao: 

''Zato što više vode Facebook istrage i prijave, a sve ima svoje kako i kome treba dostaviti. Svako ima pravo prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama da vidi šta je učinjeno po njegovom zahtjevu'' kaže on.

Vijesti BiH

Primjedbe

  1. Svi ovi politicari u vlasti su meni isti, jedni druge ne diraju

    OdgovoriIzbriši

Objavi komentar