Iako su visoke temperature i suša umanjile prognoze proizvodnje u Brazilu i Vijetnamu – vodećim svjetskim proizvođačima kafe – i dalje se očekuje porast globalne proizvodnje. Međutim, taj rast neće biti u skladu s očekivanjima investitora na tržištu sirovina.
Cijene sirove kafe širom svijeta gotovo su se udvostručile u samo nekoliko mjeseci, usljed smanjenja prinosa izazvanog nepovoljnim vremenskim uslovima. Novi talas poskupljenja mogao bi uslijediti zbog najavljenih američkih carina na uvoz robe iz svih zemalja.
Potražnja za kafom u Evropi, SAD-u i Kini ostaje visoka, što dodatno podstiče rast cijena. Iako su cijene dostigle vrhunac u februaru, i dalje ostaju na visokom nivou, prisiljavajući pržionice da odluče da li će preuzeti dio troškova ili ih prebaciti na potrošače.
Početkom marta, cijena sirove kafe bila je više nego dvostruko veća nego u septembru, posebno za kafu srednje klase. Specijalne vrste kafe, koje rastu u osjetljivim klimatskim uslovima radi postizanja specifičnih aroma, dostižu još veće cijene.
Američke carine od 10 posto, koje je uveo bivši predsjednik Donald Trump, obuhvataju brojne proizvođače kafe – uključujući Brazil, Etiopiju i Kolumbiju – i očekuje se da će dodatno povećati troškove za američke kupce.
Pržionice u SAD-u trenutno preispituju svoje lance snabdijevanja, usljed Trumpovih često nepredvidivih najava – od prijetnji carinama od 46 posto na uvoz iz Vijetnama i 32 posto na uvoz iz Indonezije, do kasnijih odgađanja njihove primjene.
Najkvalitetnija kafa uzgaja se u blizini Ekvatora, gdje spori rast biljke omogućava razvoj bogatog ukusa zrna.
Februarska nestašica izazvala je najvišu cijenu sirove kafe u historiji, oborivši rekord postavljen još 1977. godine, kada je snažan mraz uništio oko 70 posto brazilskih zasada kafe.
Ipak, klimatski uslovi nisu jedini uzrok rasta cijena. Inflacija dodatno pogoršava situaciju, povećavajući troškove rada, đubriva i zaduživanja.
Dio nedavnog skoka cijena može se pripisati i uvoznicima koji nastoje nabaviti veće količine kafe prije nego što nove američke carine stupe na snagu.
Objavi komentar